Hakkımızda

Bıçak, insanın kullandığı en eski gereçlerden biridir ve önem bakımında, baltadan sonra, ikinci gelir. İl bıçaklar taştan (genellikle çakmak taşında) yapılırdı. Taşı yontup biçimlendirmek çok ustalık isteyen bir iştir; ama gene de tarih öncesi insanlarının kendi bıçaklarını kendileri yaptıkları sanılmaktadır. İlk metal bıçaklar bakırdan yapılırdı, bakırın yerini çok geçmeden tunç aldı. Demirin kullanılmaya başlaması, bıçakların niteliğinde bir değişikliğe yol açmadıysa da, demir daha bol bulunan bir madde olduğu için, daha ucuz bıçakların yapılabilmesini sağlamış oldu. Gerçek büyük atılım, demirin bir demirci ocağında ısıtılarak, karbondan etkilenmesi ve ısıtılıp suya daldırma yoluyla çeliğe dönüştürülmesinin bulunuşu ile sağladı.

Günümüzde sofra bıçaklarının ağızları, yani kesici bölümleri çoğunlukla, paslanmaz çelikten yapılır. Bu çeliğin içinde, paslanmamaya karşı, %2 - %16 oranında krom, sıcağa dayanıklı olabilmesi içinde %0.5 kadar karbon bulunur. Bıçaklar yaklaşık 1100 derece sıcaklıkta, kısa çelik çubuklarından yapılır. Isıtılmış çelik, iki sert çelik kalıp arasına yerleştirilip, bir şahmerdan yada presle sıkıştırılır. Böylece çelik, kalıplardaki biçimini alır. Ardından, cilalama işlemleri başlar. Bıçağın çeşitli kesimleri sıra ile deri, branda yada keçe ile kaplı döner tekerleklere sürtülür ve çeşitli, giderek inceltilen cilalarla cilalanır. Bu işlemin ardından bıçağın sapı takılarak kullanıma
hazır hale getirilir.

Bursa'ya bıçakcılık 1893 savaşından sonra balkan göçmenleri tarafından getirilmiştir. Bu tarihten itibaren göçmen ustalar ve yetiştirdikleri çıraklar aracılığı ile bıçakcılık mesleği geliştirilerek bugünki düzeyine getirmişlerdir. Bursa el zanaatları arasında geçmişten günümüze kadar özel bir yeri olan bıçakların ünü
günümüzde de sürmektedir. Geleneksel yöntemlerle el işi ile yapılan bıçaklar kullanım alanlarına göre ortalama 150 çeşit bıçak olduğu bilinmektedir. Bel bıçağı, et bıçağı, kıyma bıçağı, kaymak bıçağı, pastırma bıçağı, börek bıçağı, bekçi bıçağı, kasap bıçağı gibi çeşitlerini sayabiliriz.

Özkardeşler Bıçak Sanayi 1970 yılından buyuna babadan oğula el değiştirerek Bursa'da hizmet vermektedir. Tamamen yerli üretim olan bıçaklarda 1. sınıf fransız çubuk çeliği kullanılmaktadır. üretilen bıçaklar imalat aşamasında 55-58 HRC sertlik değerinde ve 1150 C'de ısıl işleme tabi tutulup bu sayede sürekli kesiciliğini muhafaza ederler.